5. maj, 2019

05 maja 2019 roku w Wyższym Seminarium Duchownym w Paradyżu odbywała się coroczna Pielgrzymka Wspólnot Przyjaciół Paradyża. Przedstawiciele zbąszyneckiej Wspólnoty brali w niej udział po raz drugi. Do Paradyża autokarem pojechało 18 osób. Wśród opiekunów Wspólnot był także parafialny opiekun duchowy ks. Jakub Świątek.

Modlitwy w paradyskim kościele rozpoczęły się nabożeństwem Godzinek ku czci NMP, które prowadził kleryk I roku seminarium. Następnie diecezjalny moderator Wspólnot Przyjaciół Paradyża – ks. Grzegorz Słapek powitał pielgrzymów i przedstawił program spotkania.

Po konferencji odbyła się uroczysta Eucharystia, której przewodniczył ks. Biskup Tadeusz Lityński, wygłosił on również homilię do zebranych, a Ewangelię przeczytał założyciel naszej Wspólnoty ks. Diakon Mateusz Topolski, który 25 maja otrzyma święcenia kapłańskie. Po Eucharystii została odmówiona Litania do Najświętszej Maryi
Panny Królowej Powołań Kapłańskich.

Po Mszy św. gospodarze ugościli swoich Przyjaciół smakowitym bigosem i przepysznym ciastem drożdżowym. Pogoda dopisała, więc posiłek spożyto na świeżym powietrzu.

Następnie pielgrzymi wysłuchali w świątyni konferencji kustosza Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie ks. Mariusz Kołodzieja. Tematem konferencji była historia opactwa cystersów w Paradyżu oraz historia i znaczenie koronacji obrazów Matki Bożej.

W sali św. Tomasza pielgrzymi spotkali się z klerykami, którzy dali koncert wokalno – muzyczny na cześć Boga i Maryi.

Pielgrzymkę zakończyło nabożeństwo majowe oraz tradycyjne zawierzenie całego dzieła Przyjaciół Paradyża Matce Bożej Ozdobie Paradyża oraz przygotowania do koronacji obrazu Matki Bożej Paradyskiej.

Foto: Krzysztof Król z Gościa Zielonogórsko-Gorzowskiego, Grażyna Koralewska i Danuta Ganecka