29. październik, 2020

26.10.2020 r. w poniedziałek w wieku 65 lat i w 34. roku kapłaństwa zmarł na COVID-19 nasz parafianin ks. Józef Białasik, kapłan diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, który od 1993 roku posługiwał jako misjonarz w Parafii pw. Matki Bożej Uzdrowienia Chorych w Santa Cruz.
Nagła śmierć ks. Józefa spowodowała wielki ból, smutek i poruszenie w Zbąszynku. Był kapłanem niezwykle lubianym, cieszący się wielkim autorytetem i szacunkiem parafian. Cechowała Go autentyczna skromność, a nade wszystko wielka miłość do Boga i kościoła, co wyrażał w swoich homiliach.

 

Ks. Józef przyjechał do rodzinnej miejscowości w Zbąszynku w połowie września tradycyjnie na urlop i miał z powrotem wrócić do Boliwii 27.10.2020 r. Jak zwykle starannie przygotowywał się do powrotu do swoich parafian, którzy oczekiwali na Niego, na pamiatki i upomninki z Polski, a dzieci boliwijskie cieszyły się na słodycze, którymi ich zawsze obdarzał.
Niestety w czasie pobytu w Polsce został zainfekowany koronawirusem COVID-19 i po kikudniowym pobycie w szpitalu w Krośnie Odrzańskim, na dzień przed wyjazdem, zmarł 26.10.2020 r.

29 października w czwartek odbył się pogrzeb śp. ks. Józefa Białasika. Przed Mszą św. o godz. 12:20 została odmówiona modlitwa różańcowa o Miłosierdzie Boże i pokój duszy śp. zmarłego księdza Józefa.
O godz. 13:00 w kościele parafialnym została odprawiona Msza św. pogrzebowa, której przewodniczył ks. Biskup pomocniczy diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej Krzysztof Zadarko, a w koncelebrze uczestniczyli: Dziekan naszego babimojskiego dekanatu ks. Marek Bednarek CM, Proboszcz naszej parafii ks. kan. Jerzy Kordiak, Sekretarz Biskupa diecezjalnego ks. Norbert Lasota, Proboszcz Parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Lubsku ks. kan. Zygmunt Mokrzycki. 
W koncelebrze Eucharystii brali również licznie zgromadzeni w świątyni kapłani, którzy znali ks. Józefa.

 

Homilię w czasie Eucharystii wygłosił ks. kan. Zygmunt Mokrzycki

 

Lekcję czytał syn bratanka ks. Józefa, lektor w parafii Kamil Białasik.

 

FOTO   Z  EUCHARYSTII :

Foto:  Krzysztof Król z Gościa Niedzielnego Diecezji zielonogórsko-gorzowskiej

 

Po zakończonej Mszy św. ceremonia pochówku odbyła się na cmentarzu parafialanym w Zbąszynku, której dokonał Proboszcz ks. kan. Jerzy Kordiak. Na koniec uroczystości ks. Biskup Jan Krzysztof Zadarko udzielił zgromadzonym błogosławieństwa.

Ks. Józef Białasik spoczął w mogile w pobliżu  byłego Proboszcza naszej parafii w latach 1958 -1968 ks. Prałata Jana Palicy.

Niestety, z powodu poważnej sytuacji epidemiologicznej w Polsce i w naszej parafii w modlitwach, Mszy św. i uroczystosciach pogrzebowych uczestniczyła mała grupa wiernych, a pozostali w modlitwach łączyli się w domach.

„Szukają cię wszędzie i nigdzie cię nie ma
zamykają w życzeniach toastach marzeniach
mówią że gdy przychodzisz
to wszystko się zmienia
że zwykle wpadasz na chwilę
i szybko odchodzisz
wołają cię choć nie znają imienia
i dlatego każdy nazywa cię swoim

W tym co proste i czyste
jak sumienie co nie rzuca nawet cienia
jesteś
od zawsze na zawsze”
(ks. Janusz Malinowski, 2019)


Ks. Józef Białasik urodzony 02.10.1955r., po ukończeniu Wyższego Seminarium Duchownego w Paradyżu został wyświęcony na kapłana 25 maja 1986r. w Katedrze Gorzowskiej.
Msza prymicyjna została odprawiona przez ks. Józefa Białasika w naszym kościele parafialnym w dniu 01 czerwca 1986 r. Ks. Józef 7 lat pracował jako wikariusz w kilku parafiach diecezji, w Parafii w Jasieniu, Kostrzynie n/O, Podwyższenia Krzyża Świętego w Zielonej Górze. Następnie pracował w Parafii NMP Królowej Polski w Świebodzine, Pszczewie i Pile.
Ks. Józef Białasik rozpoczął pracę misyjną Boliwii w 1993 r. w Laja en El Altiplano, Aiquile, Omereque, Chapare Eutre Rios. W latach 2001- 2011 był Proboszczem w parafii Santa Rosa de Roca w pobliżu większego miasta Santa Cruz, w tropikalnej części Bolowii.
25.12.2011 r. rozpoczął pracę jako Proboszcz parafii pw. Jezusa Robotnika w Oruro, a od lutego 2015r. posugiwał jako proboszcz w Parafii pw. Matki Bożej Uzdrowienia Chorych w Santa Cruz.
Zmarł 26.10.2020 r. w wieku 65 lat na COVID-19 podczas urlopu w rodzinnej parafii w Zbąszynku.

 


FOTOGALERIA , WSPOMNIENIE O ŚP. KS. JÓZEFIE BIAŁASIKU

29.05.2011r. 25 lecie kapłaństwa ks. Józefa Białasika, uroczysta Msza św.

29.05.2011 . 25 lecie kapłaństwa ks. Józefa Białasika, życzenia od brata ks. Bp Krzysztofa Białasika

07.06.2012 r. Boże Ciało, ołtarz na ul. Kilińskiego

08.07.2012r. Spotkanie ks. Józefa Białasika z przedstawicielami Wspólnoty Królowej Pokoju

25.05.2016 r. 30 lecie kapłaństwa ks. Józefa Białasika, obok Proboszcz ks. kan. Jerzy Kordiak i Wikariusz ks. Norbert Lasota

25.05.2016r. 30 lecie kapłaństwa, ks. Józef Białasik głosi homilię

26.05.2016 r. Boże Ciało

02.06.2016 r. Zakończenie Oktawy Bożego Ciała w kościele św. Apostołów Piotra i Pawła

27.06.2018r. Ks. Józef Białasik czyta Ewangelię podczas Mszy św.

04.10.2020 r. Celebra Eucharystii podczas Peregrynacji Relikwii św. Jana Pawła II w parafii…   (jedno z ostatnich zdjęć ks. Józefa Białasika w naszej parafii

FOTO: archiwum parafialne