1. listopad, 2020

Nie ma chyba Polaka, któremu początek listopada nie kojarzyłby się z Dniem Wszystkich Świętych, Dniem Zadusznym, palącymi się zniczami, chryzantemą, z modlitwą szeptaną za tych, co już odeszli do wieczności… To nasi pradziadowie, ojcowie, matki, siostry, bracia, znajomi, przyjaciele, sąsiedzi. Czy pamiętamy o nich? Pozostanie o nich pamięć – jeśli my będziemy o nich pamiętali w modlitwie, z szacunkiem i czcią o nich mówili, tym którym daliśmy życie…

W tym roku,niestety, z powodu szalejącej pandemii koronawirusa na świecie i w naszym kraju Rząd po południu w piątek 30 listopada podjął decyzję o zamknięciu cmentarzy w dniach 31.10., 01 i 02.11.2020 r.

Po ogłoszeniu tej decyzji bardzo dużo osób podążyło na cmentarz, by przed jego zamknięciem pomodlić się za bliskich i znajomych, złożyć kwiaty i zapalić znicze.

Listopad, to miesiąc pamięci, to miesiąc modlitwy za tych, którym tak wiele zawdzięczamy, którzy dziś już sami na swój los w żaden sposób wpłynąć nie mogą. Od nas, od naszej modlitewnej pomocy wypraszającej Boże miłosierdzie zależy skrócenie lub całkowite darowanie kary czyśćcowej, na którą, być może, zostali skazani. Czy ich los może nam być obojętny?
Każdy komu na sercu leży zbawienie bliskich, może uczestniczyć w Eucharystiach odprawianych w uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny w kościołach w naszej parafii oraz w kościele parafialnym w modlitwach wypominkowych za zmarłych każdego dnia do 17.11. o godz. 18:00 przed Mszą św., a także pomodlić się na cmentarzu po 02.11.


Tradycyjnie, nawiedzając z modlitwą kościół lub kaplicę publiczną w uroczystość Wszystkich Świętych oraz w Dniu Zadusznym, możemy pod zwykłymi warunkami uzyskać odpust
zupełny, czyli całkowite darowanie kar dla dusz w czyśćcu cierpiących. Ponadto wypełniając określone warunki, możemy uzyskać odpust zupełny od 1 do 8 listopada za
pobożne (czyli modlitewne) nawiedzenie cmentarza. Odpust zupełny możemy uzyskać raz dziennie.

W związku z pandemią Covid-19 Penitencjaria Apostolska wydała specjalny dekret w sprawie uzyskiwania odpustów za zmarłych w listopadzie 2020 – Można je uzyskać przez cały miesiąc, nie tylko w dniach od 1 do 8 listopada.

 

FOTO  ZZA  BRAMY CMENTARNEJ

Foto: Jan Mikuła