14. kwiecień, 2019

„W 2019 roku mija 90 lat od budowy organów piszczałkowych w kościele parafialnym pw. Macierzyństwa NMP w Zbąszynku. Organy po ponownym uruchomieniu w 2004 r. służyły Parafianom przez 15 lat. Jednak obecnie stan techniczny instrumentu pogorszył się do tego stopnia, że już nie nadaje się do towarzyszenia podczas liturgii.

W 2018 roku wykonano zabieg ratowniczy polegający na zagazowaniu instrumentu w celu zniszczenia kornika (kołatka domowego) znajdującego się w drewnie. Ponadto dokonano przeglądu organów i wykonano drobne naprawy wraz z oceną techniczną, która jednoznacznie wskazywała na konieczność przeprowadzenia bardzo kosztownego kapitalnego remontu instrumentu. Szacowana kwota remontu wynosi setki tysięcy złotych, na którą bez dodatkowego wsparcia finansowego parafii nie stać.

Wobec powyższego podjęto decyzję o zakupie organów sakralnych – cyfrowych marki DEXIBELL model CLASSICO L3. Włoski instrument dysponuje brzmieniem organów klasycznych, symfonicznych, romantycznych, barokowych, a także pozytywem organowym. Razem do dyspozycji są 74 registry, tzn. 74 głosy – brzmienia wirtualne piszczałek organowych.

Dla porównania stare organy piszczałkowe dysponowały 15 głosami. W skład zakupionego zestawu wchodzi również nagłośnienie do organów marki BEHRINGER ULTRATONE KXD 15 – 2 szt. z głośnikami słynnej brytyjskiej marki TURBOSOUND, każdy o mocy 600 W. Zostało ono umiejscowione za prospektem starych organów, co sprawia wrażenie działania oryginalnego instrumentu.” Tekst: Organista – Rafał Rzeszuto

Nasz organista Rafał Rzeszuto przy nowo zakupionych organach

Organy zagrały po raz pierwszy z okazji peregrynacji obrazu Św. Józefa z Kalisza w dniu 06.04.2019r.

FOTO: Rafał Rzeszuto