6. maj, 2018

6 maja 2018 roku, w Wyższym Seminarium Duchownym w Paradyżu, odbywała się coroczna pielgrzymka Wspólnot Przyjaciół Paradyża. Przedstawiciele zbąszyneckiej Wspólnoty brali w niej udział po raz pierwszy. W drogę do Paradyża wyruszyło 19 osób.

Modlitwy w paradyskim kościele rozpoczęły się nabożeństwem godzinek ku czci NMP. Następnie pielgrzymi wysłuchali konferencji ascetycznej, wygłoszonej przez nowego moderatora Wspólnot Przyjaciół Paradyża – ks. Grzegorza Słapka.

Po konferencji odbyła się uroczysta Eucharystia, której przewodniczył J. E. ks. Biskup Tadeusz Lityński.

Nakarmieni słowem Bożym i Ciałem Chrystusa pielgrzymi skorzystali z zaproszenia do zaspokojenia potrzeb ziemskich – gospodarze ugościli swoich Przyjaciół smakowitym bigosem i przepysznym ciastem drożdżowym. Pogoda dopisała, więc posiłek spożyto na świeżym powietrzu, w promieniach słońca.

W sali św. Tomasza pielgrzymi spotkali się z klerykami, które prowadził ks. kleryk Mateusz Topolski – założyciel naszej Wspólnoty Przyjaciół Paradyża w 2017r.  kiedy przebywał u nas na praktyce. Klerycy dawali świadectwa dot. ich powołania, życia w seminarium oraz swoim śpiewem przy współudziale wiernych śpiewali na cześć Boga i Maryi. W krótkim filmie przedstawili wydarzenia w minionym roku w seminarium.

Klerycki teatr „Zdumienie” sprawił miłą niespodziankę swoim Gościom – po obiedzie odbyła się premiera spektaklu „Dwunastu” .  Była to również okazja do spotkania się z klerykami za których wierni codziennie się modlą.

Pielgrzymkę zakończyło nabożeństwo majowe oraz tradycyjne Zawierzenie całego dzieła Przyjaciół Paradyża Matce Bożej Ozdobie Paradyża.

Nam, pielgrzymom ze Zbąszynka, ogromną radość sprawiło spotkanie z ks. Klerykiem Mateuszem Topolskim, który z uśmiechem witał się z nami i poświęcił dużo czasu na wspólne rozmowy.

Serdeczne podziękowania składamy naszym kapłanom: Proboszczowi ks. Kan. Jerzemu Kordiak i Wikariuszowi ks. Jakubowi Świątek za wsparcie i pomoc przy organizacji pielgrzymki. ”  Tekst: animator WPP – Dorota Jundziłł

Foto: ks. kleryk Mateusz Topolski, Barbara Jundziłł, Irena Panczocha i Grzegorz Stasiński