16. kwiecień, 2016

„Dnia 16 kwietnia grupa naszych parafian wzięła udział w obchodach Jubileuszu 1050 Rocznicy Chrztu Polski, które odbyły się na stadionie INEA w Poznaniu. Tego dnia na uroczystości przybyło ok. 35 000 pielgrzymów z Polski i zagranicy.
O oprawę muzyczną uroczystości zadbał Chór złożony z 1050 artystów oraz orkiestra pod batutą Leopolda Twardowskiego. Uroczystość poprowadziło małżeństwo aktorów Radosław Pazura i Dorota Chotecka.
Ok. godz. 11 spotkanie otworzył metropolita poznański abp Stanisław Gądecki oraz marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak.

Po tym nastąpiły celebracje liturgiczne skoncentrowane na obrzędach chrzcielnych połączone ze świadectwami i uwielbieniem Boga, zaproszeniem wszystkich uczestników do jeszcze pełniejszego otwarcia się na Chrystusa, zastanowieniem się jakie miejsce w moim życiu dziś zajmuje Jezus Chrystus, celebracja imienia chrześcijańskiego, wielkie dziękczynienie za imię, które nosi każdy z nas, a które zostało nam nadane w momencie chrztu. Następnie odbył się Korowód Świętych, w którym przeszli przedstawiciele każdej z diecezji, wraz z relikwiami ważnego świętego w ich regionie.

O godz. 14,00 rozpoczęła się Eucharystia, której przewodniczył Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej ks. kard. Pietro Parolin.
W czasie homilii został odczytany list od papieża Franciszka, który przekazał swoje gratulacje i błogosławieństwo wszystkich Polakom.
Podczas Mszy św. dwie dorosłe kobiety – Aleksandra i Roksana Anastazja przyjęły sakrament Chrztu Świętego, Bierzmowania i Pierwszej Komunii Świętej. Niewątpliwie było to ogromne przeżycie zarówno dla katechumenek jak i dla zgromadzonych na stadionie wiernych, którzy fakt przyjęcia sakramentów nagrodzili gromkimi brawami.

Na zakończenie Eucharystii abp Stanisław Gądecki podziękował wszystkim za przybycie i udział w Uroczystościach Jubileuszu 1050 Lecia Chrztu Polski.
O godz. 19,00 odbyło się plenerowe wykonanie musicalu wszechczasów – „Jesus Christ Superstar” z Markiem Piekarczykiem w roli Jezusa.
Jesteśmy wdzięczni Bogu, że mogliśmy wziąć udział w tym Jubileuszowym Świętowaniu i podziękować Panu Bogu za dar wiary, za sakrament chrztu. Gdzie chrzest, tam nadzieja!!!
Autor tekstu: Agnieszka Chwałkowska

Foto i wideo: Mariusz Wróblewski

16.04.16 1050 lat Chrztu Polski_Poznan (1)

16.04.16 1050 lat Chrztu Polski_Poznan (2)

16.04.16 1050 lat Chrztu Polski_Poznan (3)

16.04.16 1050 lat Chrztu Polski_Poznan (4)

16.04.16 1050 lat Chrztu Polski_Poznan (5)

16.04.16 1050 lat Chrztu Polski_Poznan (6)

16.04.16 1050 lat Chrztu Polski_Poznan (7)