17. marzec, 2019

w dniach 22-27.01.2019 r. odbyły się   34. Światowe Dni Młodzieży Panama 2019 w malutkim państwie Ameryki Środkowej w stolicy tego kraju Panamy. W święcie młodzieży wziął udział Ojciec św. Franciszek, a z Polski uczestniczyło ponad 3,5 tys. osób, w tym 12 biskupów. W tym wielkim wydarzeniu udział wzięła Aleksandra Górka z naszej parafii, która pojechała do Panamy z grupą KARP, czyli duszpasterską wspólnotą młodzieżową działającą przy klasztorze benedyktynów w Tyńcu.

Świadectwo Oli z pobytu w Panamie:

„Wyjazd na ŚDM PANAMA 2019 to spełnienie marzeń. To była okazja na poznanie wspaniałych ludzi, nowej kultury i zwiedzenia pięknych miejsc. Również próba porozumienia się, bo nie zawsze było łatwo. Byli tam bardzo życzliwi ludzie, którzy zawsze służyli pomocą. Każdy był dla każdego. Czas odpoczynku i pozytywnego zmęczenia. Nie mieliśmy kiedy się nudzić, bo cały czas byliśmy w ruchu, cały czas coś się działo. Spróbowanie potraw charakterystycznych dla ich kultury, poznanie miasta, a także historii rodzin goszczących. Sam fakt, że jest to drugi koniec świata, inny kontynent. Niesamowite przeżycie z samego przebywania w tym miejscu. Były to bardzo
intensywne dni, ponieważ nie lecieliśmy tam na długo, a chcieliśmy dużo zobaczyć. Zawsze towarzyszył nam uśmiech na twarzy i świetne poczucie humoru. Nie mieliśmy też bardzo napiętego grafiku, co konkretnie musimy w danym momencie zobaczyć, więc mogliśmy sobie trochę manewrować i ewentualnie coś zmieniać. Udało nam się ten czas wykorzystać w pełni. Był też pewien moment, żeby spędzić popołudnie z rodzinami, ponieważ oni też chcieli nas gdzieś zabrać i pokazać coś od siebie. Ale był również okres duchowego wyciszenia, zatrzymania się w tym codziennym biegu. Skupienie młodych, wspólna modlitwa, słowa papieża. Przemyślenia i refleksje sięgały naprawdę głęboko. Dużo spraw, rzeczy można było sobie uświadomić. To wszystko co się działo, co było powiedziane, to też jest nasz drogowskaz na to, jak mamy w życiu funkcjonować. Mamy być teraz, z bliźnim i dla bliźniego. Dać poprowadzić się Panu Bogu. On jest z nami, tu i teraz, od początku do końca. Poruszone zostały też problemy w społeczeństwie, gdzie nie ma zgody, gdzie są prześladowania. Trzeba się za to modlić, Bóg jest z nami w cierpieniu. Piękny był moment, gdy papież poprosił o chwilę ciszy i skupienia. Od razu około 600tys. osób zamilkło. Każdy sam rozważał i czuwał przed Najświętszym Sakramentem. Na pewno był to czas duchowego umocnienia, zawierzenia siebie i swojego życia Bogu. Pan przemawiał też do nas przez drugiego człowieka poprzez słowa, czyny. Był i jest z nami cały czas. Za wszystko co się wydarzyło: Chwała Panu!” Aleksandra Górka

O udziale Oli w ŚDM w Panamie na swoich łamach informował Tygodnik Gość Zielonogórsko-Gorzowski w Numerze 6/2019r. z dnia 07.02.2019r. … czytaj


FOTOGALERIA  Z  PANAMY:

 

 

 

FOTO:  Aleksandra Górka