14. wrzesień, 2018

14.09.2018r. w kościele obchodzone jest Święto Podwyższenia Krzyża Św. na pamiątkę odnalezienia krzyża, na którym zawisł Chrystus. W roku 326 Cesarzowa Helena, wyruszyła na pielgrzymkę do Jerozolimy, by odnaleźć Grób Święty i zniszczyć pogańskie budynki, które bezcześciły miejsce Męki Pańskiej.

Cesarzowa miała widzenie, że to właśnie jej będzie dane odnalezienie grobu i Krzyża naszego Pana. Św. Helena po odnalezieniu krzyża Chrystusa podzieliła go na trzy części, aby ofiarować je głównym ówczesnym ośrodkom chrześcijaństwa: Jerozolimie, Rzymowi i Konstantynopolowi.

W czwartek  13.09.2018r. ks. Proboszcz Jerzy Kordiak i kościelny Bogdan Maciejewski przygotowywali na uroczystość Święta podwyższenia Krzyża sprowadzone z Rzymu Relikwie św. Krzyża.

W święto 14.09.2018 r. o godz. 18:00 Proboszcz ks. kan. Jerzy Kordiak prowadził Drogę Krzyżową z rozważaniami i medytacjami św. Ojca Pio.

O godz. 18:30 rozpoczęła się uroczysta Msza św. której przewodniczył Wikariusz ks. Jakub Świątek w koncelebrze z ks. Proboszczem kan. Jerzym Kordiakiem. Ks. Jakub wygłosił do zgromadzonych parafian homilię na temat mocy krzyża w życiu chrześcijan.

Na zakończenie Mszy św. po raz pierwszy parafianie mogli zobaczyć i ucałować Relikwie drzazga z Krzyża św. z 1835 r., na którym umarł Pan Jezus. Relikwie św. Krzyża do naszej parafii sprowadził z Rzymu nasz parafianin Ojciec Rafał Szczepaniak, Paulin.

Wideo ze Święta Podwyższenia Krzyża Świętego:

Foto i autor widea: Jerzy Ganecki