5. luty, 2018

Dnia 5 lutego 2018 r. Parafialny Oddział Akcji Katolickiej przy Parafii pw. Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny w Zbąszynku świętował swój Jubileusz 15–lecia działalności. Obchody rozpoczęła uroczysta Msza św. pod przewodnictwem Asystenta Diecezjalnego Akcji Katolickiej ks. kan. Zbigniewa Samociaka. W koncelebrze Eucharystii udział wzięli:  Dziekan naszego Dekanatu Babimojskiego ks. kan. Zdzisław Przybysz, nasz Proboszcz, Asystent POAK ks. kan. Jerzy Kordiak, nasz Wikariusz ks. Jakub Świątek oraz w asyście ks. kleryk Mateusz Topolski.

W okolicznościowym kazaniu ks. Zbigniew Samociak krótko przedstawił historię Akcji Katolickiej w Polsce.

Jubileuszową Mszę św. uświetnił nasz Parafialny Chór „Milenium” pod batutą pana Mariana Dobaka. Oprawę muzyczną zapewnił nasz Organista, pan Rafał Rzeszuto, a członkowie naszej parafialnej Akcji Katolickiej animowali Eucharystię poprzez czytanie lekcjiJan Greczycho, modlitwę powszechnąAlicja Łukaszewska i Gabriela Raczyńska oraz dary ołtarza zaniosłyTeresa Kufel, Teresa Liman i Dorota Szatkowska.

Po zakończeniu Mszy św. przedstawiciele władz diecezjalnych Akcji Katolickiej p. Stanisław Rzeźniczak i p. Krystyna Koszylowska na ręce prezesa Jana Greczycho przekazali życzenia, kwiaty i upominki.

Uroczystość upamiętniliśmy robiąc w naszym kościele wspólne zdjęcia.

Wśród naszych zaproszonych Gości oprócz księży byli przedstawiciele Zarządu DIAK – Ryszard Furtak, Stanisław Rzeźniczak, Andrzej Stankowiak, Krystyna Koszylowska oraz reprezentanci POAK z Sulechowa, Nowego Kramska, Zielonej Góry i Wschowy.

Podczas agapy w salce parafialnej prezes Jan Greczycho przedstawił prezentację multimedialną, będącą kroniką działalności naszego POAK.

Rozmawialiśmy o problemach z jakimi borykają się oddziały w swoich parafiach, szczególnie w małych miejscowościach naszej Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej. Przypominaliśmy, że konieczna jest stała formacja członków AK, by być Kościołem, a nie tylko w kościele, by być Akcją Katolicką, a nie tylko w Akcji Katolickiej, by czynnie krzewić wiedzę i kulturę chrześcijańską w swoim najbliższym otoczeniu i wszędzie tam, gdzie się znajdziemy. Były wspomnienia, modlitwa i rozesłanie.

Tekst: Gabriela Raczyńska
Foto: Jerzy Ganecki